O FUNDACJI
Aktualności

Apel do Prezesa Rady Ministrów

Data publikacji: 7 lutego 2020

 

Fundacja MY PACJENCI, wraz z grupą innych organizacji pacjenckich oraz przedstawicielami ruchu Głodni Zmian, poparła projekt wprowadzenia podatku od cukru dodawanego do żywności. Rozwiązanie to było zgłaszane przesz Fundację ok. 2 lata temu jako rekomendowane, wskazując jednocześnie na potrzebę dalszych, efektywnych działań w zakresie edukacji żywieniowej i poradnictwa dietetycznego.

Organizacje pacjentów i blogerzy wspólnie wystosowali Apel do Premiera Mateusza Morawieckiego o potraktowanie propozycji wprowadzenia podatku cukrowego oraz innych rozwiązań służących profilaktyce otyłości jako projektu priorytowego.

 

TREŚĆ APELU

Warszawa, 5 lutego 2020 r.

Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów

w imieniu środowiska organizacji pacjentów uprzejmie dziękujemy za skierowanie do prac parlamentarnych projektu ustawy o podatku cukrowym. Wobec epidemii otyłości w Polsce, popieramy plan Ministerstwa Zdrowia inicjujący kompleksowe działania zmierzające do ograniczenia jednego z największych zagrożeń dla zdrowia i życia milionów Polaków. Wszelkie opóźnienie we wprowadzaniu rozwiązań może skutkować bezpowrotnymi stratami, których nie będziemy w stanie odrobić poprzez medycynę naprawczą.

Problem nadmiernej masy ciała w naszym społeczeństwie staje się coraz bardziej poważny i niebezpieczny. Według różnych szacunków, nadwaga i otyłość dotykają co najmniej połowy dorosłej populacji Polski. Udowodniono wpływ otyłości i nadwagi na rozwój wielu schorzeń, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, niewydolność serca, niektóre typy nowotworów, choroba zwyrodnieniowa stawów oraz wiele innych chorób, z którymi zmagają się dzisiaj nasi rodacy.

Wydatki na leczenie chorób związanych z otyłością, stanowią znaczącą część wydatków w ochronie zdrowia. Otyłość i nadwaga dotykają dzieci w wieku szkolnym, a nawet przedszkolnym. Już co piąte dziecko z pierwszych klas szkoły podstawowej ma nadmierną masę ciała. Badania wskazują, że 75% spośród tych dzieci, ukończy szkołę z nadwagą lub otyłością.  Dowody naukowe wskazują na potrzebę jak najszybszego wprowadzenia działań prewencyjnych wśród dzieci, młodzieży i ich rodziców. Zgodnie z opiniami specjalistów, spożycie słodzonych napojów i przekąsek są głównymi czynnikami odpowiedzialnymi za wzrost masy ciała u dzieci, co uzasadnia wprowadzenie opłaty cukrowej.

Z otwartością podchodzimy do inicjatywy rządu, który ma szansę na kompleksowe rozwiązanie profilaktyki nadwagi oraz otyłości. Podatek cukrowy jest pierwszym niezbędnym elementem tego programu. Jego uzupełnienie przez uporządkowanie kształcenia z zakresu nauk o zdrowiu w szkołach oraz wprowadzenie porady dietetycznej dla dzieci w wieku 0-6 na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej stanowią wielką szansę dla podjęcia walki z jedną z największych epidemii naszych czasów.

 Szybkie przyjęcie projektu ustawy oraz skierowanie go do prac parlamentarnych uznajemy za niezbędne. Liczymy, że zarówno w Sejmie, jak i Senacie zostanie nadany projektowi status priorytetowy, co umożliwi sprawne przeprowadzenie prac legislacyjnych. Deklarujemy z naszej strony uczestnictwo w pracach przedstawiciela sygnatariuszy niniejszego apelu.

 Apelujemy również do wszystkich interesariuszy systemu ochrony zdrowia o poparcie naszego apelu, a przede wszystkim – przedłożonego projektu ustawy. Nasz wspólny wysiłek jest warunkiem koniecznym poprawy stanu zdrowia Polaków. Prosimy o wsparcie działań w zakresie przeciwdziałania epidemii otyłości w Polsce.

Do wiadomości:

 1. Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia.
 2. Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu RP.
 3. Tomasz Grodzki, Marszałek Senatu RP.

Lista organizacji wspierających (w kolejności alfabetycznej) *:

 1. Fundacja 3-4 Start
 2. Fundacja Aprobata
 3. Fundacja insulinooporność zdrowa dieta i zdrowe życie
 4. Fundacja MY Pacjenci
 5. Stowarzyszenie Reumatyków i Ich Sympatyków Im Hanki Żechowskiej, Koło Podkarpackie „Podaj Dalej”
 6. Fundacja Światło dla Życia

*lista na dzień 05.02.2020, pełna lista wsparcia uzupełniana będzie na bieżąco i umieszczana na stronie www.mypacjenci.org 

Lista blogerów wpierających (ruch Głodni Zmian)

 1. Dylematy mamy i taty
 2. Przewodnik żywienia
 3. Dużo nas
 4. Esencja
 5. Niezłe ziółko
 6. Tosinkowo
 7. Talizmanki
 8. Talizman
 9. Pewna mama
 10. Jaśkowe klimaty
 11. Mama trójki
 12. Mama Cukiereczki
 13. Mama w biegu

Apel_05.02.2020

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI:

Fundacja MY PACJENCI nagrodziła za PACJENTOCENTRZY...

III Konferencja PACJENTOCENTRYZM...

Kontakt

Fundacja MY PACJENCI

e-mail: info@mypacjenci.org | tel.fax +48 22 615 57 10
KRS 0000420212 | NIP 9522119578 | REGON 146134960
Numer konta: 74 1030 0019 0109 8503 0005 2582
Dla mediów:Ewelina Nazarko - Ludwiczak
e-mail: ewelina.nazarko-ludwiczak@mypacjenci.org | tel.fax +48 22 691 950 427