MEDIA
Informacje prasowe
22 czerwca 2021

Dzień Chorych na Osteoporozę (24 czerwca)

W tym tygodniu przypada Dzień Chorych na Osteoporozę (24 czerwca). Fundacja MY PACJENCI apeluje do MZ o wszelkie działania zmniejszające dług zdrowotny także w tym obszarze, m.in. poprzez:

  • uwolnienie limitów AOS nie tylko dla pacjentów pierwszorazowych
  • wprowadzenie wstępnej diagnostyki osteoporozy do POZ

 

Z danych uzyskanych przez Fundację z NFZ wynika, że:

 – liczba porad udzielonych w Poradniach Leczenia Osteoporozy zmniejszyła się w 2020 roku o 21.5 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Jeszcze bardziej zmalała ilość wizyt w gabinetach reumatologów i ortopedów: lekarze tej specjalności przyjęli 30,9 proc. mniej pacjentów, niż przed pandemią. Spadła również liczba zlecanych zabiegów: operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego odbyło się o 32,3 proc. mniej niż przed rokiem. Mniej osób skierowanych zostało także na kluczowe badanie diagnostyczne – densytometrię (spadek aż o 35,7 proc).

Kluczowe informacje dotyczące profilaktyki i właściwego podejścia do diagnostyki i leczenia osteoporozy przedstawia w poniższym tekście dr n.med. Maria Rell-Bakalarska.

 

DZIEŃ CHORYCH NA OSTEOPOROZĘ NIE MUSI BYĆ TWOIM ŚWIĘTEM!

– autor: dr n.med. Maria Rell-Bakalarska

Osteoporoza to nie objaw starzenia! To groźna choroba, która w Polsce dotyka ponad 2mln chorych. Przebiega bezobjawowo aż do momentu złamania kości. Pierwsze złamanie, najczęściej niskoenergetyczne, czyli z wysokości własnego ciała, pociąga za sobą kolejne. To kaskada złamań. Niepełnosprawność po złamaniu szyjki kości udowej powinna przerażać. Dla prawie 30% pacjentów oznacza konieczność korzystania z pomocy osoby trzeciej w codziennym życiu lub nawet „życie
z balkonikiem”. Najpoważniejszą konsekwencją tego złamania jest zgon. Według raportu NFZ, w 2017 roku śmiertelność roczna po złamaniach bliższego końca kości udowej wyniosła 29,4%.

O losie chorego decyduje nie tylko lekarz, ale i wiedza pacjenta.

O WSZYSTKICH CZYNNIKACH RYZYKA ZŁAMAŃ MUSI WIEDZIEĆ LEKARZ!

Najpoważniejszym czynnikiem ryzyka kolejnych złamań jest przebyte złamanie. Każdy pacjent po 50 roku życia po złamaniu niskoenergetycznym lub z obniżeniem wysokości ciała o 4 cm powinien być diagnozowany w kierunku osteoporozy. 

CZYNNIKI RYZYKA OSTEOPOROZY, NA KTÓRE NIE MAMY WPŁYWU

 To wiek (kobieta po menopauzie, mężczyzna po 70 roku życia), genetyka – złamanie szyjki kości udowej u rodzica, wczesna menopauza, niedobór testosteronu, choroba nowotworowa. Wiedząc o nich możemy u siebie podejrzewać osteoporozę i odpowiednio wcześnie zgłosić się do lekarza, by postawił diagnozę.

CZYNNIKI RYZYKA OSTEOPOROZY, NA KTÓRE MAMY WPŁYW 

  • Dieta ze zbyt małą ilością wapnia. Zalecane spożycie to ok. 1200 mg jonów wapnia elementarnego. Głównym źródłem jest nabiał. èCzęsto konieczne jest suplementowanie wapnia.
  • Mała aktywność fizyczna (poniżej 30 minut dziennie) powoduje utratę masy kostnej
    i mięśniowej. èMasę kości zwiększają ćwiczenia oporowe z obciążeniem. Regularny trening np. jogging poprawia równowagę zmniejszając ryzyko upadku.
  • Nadmierne spożycie alkoholu wpływa na kości i ryzyko upadków. To znaczy więcej niż
    3 jednostki alkoholu dziennie dla mężczyzn, a u kobiet – 12 jednostek tygodniowo.
  • Palenie papierosów powoduje wzrost częstości złamań. èZaleca się całkowite rzucenie palenia papierosów.
  • Unikanie słońca, stosowanie filtrów UV zmniejsza syntezę witaminy D w skórze è W Polsce witamina D3 wymaga zazwyczaj suplementacji.
  • Niedowaga. U kobiet ze wskaźnikiem masy ciała poniżej 18 kg/m2 osteoporoza jest częstsza. Mała masa mięśniowa to częstsze upadki i złamania.
  • Częste upadki zwiększają ryzyko złamania. èNależy szukać medycznej przyczyny upadków
    i stosować zabezpieczenia chroniące przed upadkami (np. dobre oświetlenie, eliminacja progu w mieszkaniach, stosowanie balkonika, odpowiednie obuwie). èWażne są ćwiczenia poprawiające równowagę mięśniową i koordynację ruchów.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów – bardzo ważny czynnik ryzyka złamań. èPowinno być leczone tak, by osiągnąć remisję, w miarę możliwości bez stosowania w terapii glikokortykosteroidów. Inne to: cukrzyca typu 2, choroby endokrynologiczne – nadczynność tarczycy lub przytarczyc, choroby jelit prowadzące do zaburzeń wchłaniania (Colitis ulcerosa, choroba Leśniowskiego-Crohna).

Właściwa terapia i redukcja objawów zmniejsza wpływ tych chorób na rozwój osteoporozy.

Leki. Najbardziej niekorzystny wpływ na kości mają glikokortykosteroidy (sterydy). è O stosowaniu tych leków powinien bezwzględnie wiedzieć lekarz leczący osteoporozę i odwrotnie lekarz stosujący te leki powinien wiedzieć o rozpoznaniu osteoporozy.

Rozpoznanie osteoporozy powinno być wstępem do długotrwałej terapii!

INFORMACJA PRASOWA Dzień Chorych na Osteoporozę

Kontakt

Fundacja MY PACJENCI

e-mail: info@mypacjenci.org | tel.fax +48 22 615 57 10
KRS 0000420212 | NIP 9522119578 | REGON 146134960
Numer konta: 74 1030 0019 0109 8503 0005 2582
Dla mediów:Ewelina Nazarko - Ludwiczak
e-mail: ewelina.nazarko-ludwiczak@mypacjenci.org | tel.fax +48 22 691 950 427