MEDIA
My w mediach
4 sierpnia 2022

Konferencja o „no fault”. Dyskusja ekspertów o zwiększeniu bezpieczeństwa i poprawie jakości leczenia

System, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego jest systemem bardzo antypacjentocentrycznym. (…) Funkcjonuje w oparciu o to, że trzeba kogoś obarczyć winą, często znaleźć kozła ofiarnego – bo wiemy, że do błędu dochodzi często wskutek wielu różnych zdarzeń, co powoduje, że pacjent wiele miesięcy pozostaje bez tego, co jest z perspektywy pacjenta kluczowe – czyli bez naprawienia szkody, która powstała. Jest to bezapelacyjnie najważniejsze z perspektywy pacjenta, żeby jak najszybciej naprawić szkodę.


Wokół trzech filarów, składających się na system zwiększający bezpieczeństwo leczenia – zarówno z perspektywy pacjenta, jak i lekarza – toczyła się dyskusja podczas konferencji eksperckiej zorganizowanej 3 sierpnia 2022 r. w Naczelnej Izbie Lekarskiej.

Filary systemu, a tym samym filary dyskusji to: wyłączenie lekarzy z odpowiedzialności karnej w sytuacjach zdarzeń niepożądanych, z zachowaniem jej w przypadku rażącego niezachowania staranności, utworzenie funduszu kompensacyjnego oraz rejestru zdarzeń niepożądanych.

W konferencji uczestniczyli: Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej; Ewelina Nazarko-Ludwiczak z Fundacji MY PACJENCI; dr Robert Mołdach, członek Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta, współzałożyciel Instytutu Zdrowia i Demokracji; Stanisław Iwańczak, pełnomocnik dyrektora ds. bezpieczeństwa pacjentów w Katowickim Centrum Onkologii. Konferencję poprowadziła Renata Jeziółkowska, rzecznik prasowa Naczelnej Izby Lekarskiej.

Więcej na: https://medkurier.pl/konferencja-o-no-fault-dyskusja-ekspertow-o-zwiekszeniu-bezpieczenstwa-i-poprawie-jakosci-leczenia/


8 czerwca 2022

Profilaktyka potrzebuje sukcesu. Co 10. Polak nigdy nie korzystał z badań

Fundacja My Pacjenci wspólnie z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta w grudniu 2021 r. przeprowadziła badanie, w którym przeanalizowano stosunek pacjentów do profilaktyki. Zapytano np. o zachęty, które skutecznie skłoniłyby uczestników np. do regularnego wykonywania badań. Pytania dotyczyły:

  • stosunku do badań profilaktycznych
  • wykonywania badań profilaktycznych
  • oczekiwanych/akceptowalnych rozwiązań wspierających zgłaszalność do badań profilaktycznych
  • stosunku do szczepień ochronnych

Co się okazało? Jedynie 29,5 proc. badanych zadeklarowało, że regularnie wykonuje takie badania jak morfologia, kolonoskopia czy cytologia. Tymczasem 43 proc. ankietowanych odpowiedziało, że wykonuje je od czasu do czasu, a 10 proc. nigdy nie skorzystało z badań profilaktycznych.

 

Źródło: Puls Medycyny

9 maja 2022

E-rejestracja w publicznej ochronie zdrowia ma usprawnić dostęp do lekarzy

Ministerstwo Zdrowia i Centrum e-Zdrowia są na finiszu prac nad wdrożeniem pilotażu e-rejestracji.

E-rejestracja to bardzo dobre rozwiązanie, oczekiwane – mówi Magdalena Kołodziej, prezes Fundacji My Pacjenci. – Takie oczekiwanie widoczne już było w naszym badaniu z  2017 r gdzie 90% respondentów zadeklarowało chęć zapisywania się na wizyty przez internet. Tak jak i inne rozwiązania e- zdrowia, dla wielu pacjentów będzie to najprostszy i najwygodniejszy  sposób. Mamy nadzieję tylko, że technologicznie będzie to działało sprawnie, szybko i wygodnie. Rozwiązanie prezentowane przez Centrum e-Zdrowia wygląda obiecująco. Liczymy, że rozwiązanie odciąży również tradycyjne sposoby umawiania, co spowoduje że osoby wybierające np. umawianie się przez telefon dodzwonią się szybciej do przychodni. Ważne jest by ten system umożliwiał także odwoływanie umówionej wizyty on-line lub przez sms

Czytaj więcej na Prawo.pl

27 kwietnia 2022

Rada Organizacji Pacjentów. Minister powołał członków

Minister Zdrowia Adam Niedzielski powołał 15 członków Rady Organizacji Pacjentów. Głównym zadaniem Rady będzie wzmocnienie pozycji pacjentów przy procesach decyzyjnych dotyczących ochrony zdrowia. Wszelkie jej kompetencje określono w rozporządzeniu opublikowanym 16 marca w Dzienniku Urzędowym resoru zdrowia.

Minister podkreślił, że Rada Organizacji Pacjentów jest łącznikiem między ministrem zdrowia, a środowiskiem pacjentów. Rada liczy 15 osób powołanych na 5 lat. Kandydatów zgłaszały największe ogólnopolskie organizacje pacjentów, zarejestrowane od co najmniej 5 lat.

Przewodniczącym Rady został ks. Arkadiusz Nowak, a wiceprzewodniczącą Magdalena Kołodziej z Fundacji My Pacjenci.

 

https://cowzdrowiu.pl/

21 kwietnia 2022

Profilaktyka to nie jest nasza mocna strona. Mówimy co innego, a regularnych badań unikamy

Zdrowie, to jeden z tych tematów, na którym “zna się” każdy Polak. Większość z nas wie też jak ważna jest profilaktyka i ma pozytywny stosunek do badań, które pozwalają ocenić stan zdrowia I wykryć ewentualną chorobę na jej wczesnym etapie. Jednak nie znajduje to potwierdzenia w prawdziwym życiu, bo wciąż unikamy robienia regularnie morfologii, cytologii, kolonoskopii czy PSA.

Czy lubimy uwalniać się od tej odpowiedzialności oczekując przymusu ze strony państwa lub szukając innych wymówek. Czy za mało czujemy odpowiedzialność jednostkową za własne zdrowie?

Fundacja My Pacjenci oraz Rzecznik Praw Pacjenta postanowili sprawdzić nasze opinie na temat funkcjonowania ochrony zdrowia. Badanie dotyczyło m.in. zagadnień związanych z profilaktyką i szczepieniami.

 

https://natemat.pl/zdrowie/408004,badania-profilaktyczne-dlaczego-wciaz-ich-unikamy-co-nas-moze-przekonac

 

31 marca 2022

Czy grozi nam epidemia krztuśca?

Krztusiec to choroba mylnie kojarzona wyłącznie z dzieciństwem. O konieczności powtarzania szczepienia przeciwko krztuścowi raz na 10 lat pamięta niewielu. Reżim sanitarny związany z pandemią COVID-19 minimalizował możliwości zakażeń krztuścem, jednak po jego rozluźnieniu sytuacja może się zmienić. Czy zatem po ustąpieniu restrykcji związanych z pandemią koronawirusa grozi nam epidemia krztuśca? Czy liczba zachorowań może wzrosnąć? Jak przebiega krztusiec u osób dorosłych?

https://www.isbzdrowie.pl 

27 stycznia 2022

Portret Polaka po dwóch latach epidemii

Zdaniem prof. Bolesława Samolińskiego zbudowaliśmy w Polsce całkiem dobry system opieki nad pacjentami covidowymi, mocno zaniedbując leczenie innych chorób. W walce z koronawirusem politycy kierują się swoimi poglądami, a nie wiedzą – mówi ekspert komentując wyniki badania „Portret Polaka po dwóch latach epidemii”.

Wśród najbardziej negatywnych skutków pandemii Polacy biorący udział w badaniu, przeprowadzonym przez Fundację My Pacjenci, wymieniają: gorszy dostęp do leczenia i diagnostyki innych chorób niż COVID-19 (75,7 proc. wskazań); wydłużenie kolejek na planowane leczenie i zabiegi (50,8 proc.); wydłużenie kolejek do lekarzy specjalistów (47,6 proc.).

Pandemia najbardziej uderzyła w starsze osoby

Jak podkreślała Magdalena Kołodziej, im osoba biorąca udział badaniu jest starsza, tym rzadziej niż przed pandemią korzysta z opieki zdrowotnej. Dotyczy to aż 50,2 proc. osób po 60. roku życia. – Ten wynik zaskakuje, gdyż wydawałoby się, że właśnie starsze osoby w czasie pandemii wymagają częstszego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia – wskazała prezes Kołodziej.

https://www.rynekzdrowia.pl/

5 stycznia 2022

Krótsze życie Polaków. Zatrważające dane o skutkach pandemii

Oczekiwana długość życia skróciła się w Polsce o dwa lata w stosunku do prognoz z 2019 roku. To jeden z najgorszych wyników na świecie. Co gorsza, tak jak wiele państw w 2021 r. radziło sobie z pandemią już lepiej niż w 2020 r., tak w Polsce nadal było dramatycznie – wynika z niemieckich badań, które niebawem zostaną opublikowane.

Dług zdrowotny miał być odrabiany, ale oprócz programu „Profilaktyka 40 Plus”, który nie odniósł sukcesu, nic się nie dzieje. Pojawiają się za to kolejne fale pandemii, które maksymalnie obciążają system ochrony zdrowia i jego pracowników. 

Powinna zostać stworzona znaczna liczba programów aktywizujących do leczenia i badania się. Tych jednak nie ma.

https://wiadomosci.wp.pl/ 

29 października 2021

Nowy zespół opracuje zasady współpracy Ministerstwa Zdrowia z organizacjami pacjentów

W Dz.U. MZ opublikowano Zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 października 2021 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania projektu strategii współpracy Ministerstwa Zdrowia z organizacjami pacjentów.

Członkiem Zespołu została Prezes Magdalena Kołodziej.

https://www.medexpress.pl/

20 października 2021

Jak zwiększyć dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej?

Zniesienie limitów wizyt do specjalisty niewiele zmieniło w kwestii dostępności do tych wizyt, ponieważ mamy braki kadrowe. Aby to zmienić, trzeba podjąć wiele dodatkowych działań i poprawić funkcjonowanie całego systemu ochrony zdrowia. Oprócz zniesienia limitów potrzebna jest poprawa wyceny świadczeń i wzmocnienie rozwiązań cyfrowych, takich jak rejestracja on line czy przypominanie o wizycie – mówiła Magdalena Kołodziej. 

Z badań, które prowadzimy, wynika, że 90 procent pacjentów oczekuje, aby wizyta u specjalisty odbyła się w ciągu miesiąca, a gdy ten czas się wydłuża, na przykład wynosi 3 miesiące, pacjenci decydują się na wizyty komercyjne. W związku z tym ponad 80 procent pacjentów jako główny problem podaje wysokie wydatki ponoszone na prywatne konsultacje – dodała. 

Jak zwiększyć dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej?

Kontakt

Fundacja MY PACJENCI

e-mail: info@mypacjenci.org | tel.fax +48 22 615 57 10
KRS 0000420212 | NIP 9522119578 | REGON 146134960
Numer konta: 74 1030 0019 0109 8503 0005 2582
Dla mediów:Ewelina Nazarko - Ludwiczak
e-mail: ewelina.nazarko-ludwiczak@mypacjenci.org | tel.fax +48 22 691 950 427