Podczas konferencji Rzecznika Praw Pacjenta został zaprezentowany Nawigator, który powstał jako odpowiedź na potrzeby pacjentów. Ma ułatwić im poruszanie się w skomplikowanym systemie ochrony zdrowia.
Magdalena Kołodziej, Prezes Fundacji My Pacjenci, docenia inicjatywę podzielenia nawigatora na części i prezentowania go w formie infograficznej.
– Social media w dzisiejszych czasach mają ogromną siłę dotarcia, a tam najlepiej sprzedają się infografiki, grafiki i proste komunikaty – to na pewno będzie cennym wsparciem – przyznała. – Osoba, która będzie chciała pogłębić wiedzę, zawsze będzie mogła spojrzeć do szerszego opracowania
To kolejny krok, by Polska stała się ważnym graczem w dziedzinie badań klinicznych – powiedział minister Niedzielski – powołując członków Naczelnej Komisji Bioetycznej ds. Badań Klinicznych. Podkreślił też, że więcej środków trafi na wprowadzanie innowacyjnych technologii.
Badanie przeprowadzone na 1000 osób przez Fundację My Pacjenci we współpracy z Centrum e-Zdrowia obrazuje bezprecedensowy wzrost akceptacji rozwiązań e-zdrowia w przeciągu ostatnich 3 lat. A to oznacza, że placówki ochrony zdrowia powinny zaktualizować strategię świadczenia usług.
Pandemia niejako wymusiła szybszą akceptację rozwiązań e-zdrowia. Tak jak jednoznacznie pozytywnie przyjęta została społecznie e-recepta, już z poradami realizowanymi masowo przez telefon tak się nie stało.
Jednak niezależnie od indywidualnych doświadczeń, przełamana została na dużą skalę bariera, że lekarz może leczyć poprzez telefon czy połączenie video.
Rozmowa z Magdaleną Kołodziej, Prezes Zarządu Fundacji.
https://blog.osoz.pl/aby-e-zdrowie-sie-rozwijalo-nfz-musi-je-premiowac/
Podczas VIII edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC) redakcja Rynku Zdrowia po raz pierwszy przyznała nagrody w plebiscycie „Kobieta Rynku Zdrowia”. Wyróżniono menadżerki, lekarki, naukowczynie, badaczki, polityczki, urzędniczki, działaczki społeczne oraz przedstawicielki organizacji działających na rzecz pacjentów i rozwoju ochrony zdrowia, których praca przyczynia się do poprawy funkcjonowania systemu zdrowia i wpływa na rozwój medycyny w Polsce.
14 miejsce – Magdalena Kołodziej – prezes zarządu, Fundacja My Pacjenci
Gdy w pandemii dostęp do lekarzy był szczególnie utrudniony, „lekarski” charakter pisma wyparły e-recepty, e-skierowania i inne rozwiązania poprzedzone „e”. Jak oceniają to pacjenci i na co jeszcze liczą? Odpowiada na to badanie Fundacji MY PACJENCI przeprowadzonej we współpracy z Centrum e- Zdrowia. Ciekawostką jest to, że badanie pokazuje obawę przed interakcjami między lekami.
https://zdrowie.pap.pl/raport/e-recepta-na-tak-e-porada-raczej-na-nie
Narasta dług zdrowotny i dług budżetowy, bo wydajemy więcej niż zarabiamy i leczymy mniej niż potrzebujemy. Jednocześnie NFZ nie potrafi wydać tych pieniędzy, które ma, żeby lepiej leczyć coraz krócej żyjących Polaków. Z tego powodu można wszystkich naszych decydentów i głównych graczy określić mianem dłużników. Każdy jest coś komuś winien. W 2023 roku nadejdzie czas rozliczeń wyborczych. Tymczasem podliczamy ich dokonania, w kolejności alfabetycznej, a nie według ważności roli odgrywanej na scenie systemu.
Magdalena Kołodziej od lat powtarza, że My Pacjenci możemy mieć o wiele większy wpływ na system, jeśli tylko potrafimy się zjednoczyć i działać razem. Dlatego jest obecna i aktywna w wielu forach, radach, zespołach i akademiach. Bardzo zajęta osoba.
Alfabet 2022, czyli dłużnicy systemu
System wyszuka dla pacjenta najbliższy termin wizyty w poradni i od razu go zarezerwuje. Jeśli wolnego terminu nie będzie, to ustawi go we wspólnej dla wszystkich kolejce oczekujących. Takie zmiany proponuje resort zdrowia. Czy to oznacza, że kolejki do lekarzy się skrócą?
Magdalena Kołodziej, prezeska Fundacji My Pacjenci, brała udział w spotkaniu w Centrum e-Zdrowia, na którym prezentowano, jak zapisywanie się na wizytę lub badanie miałoby wyglądać w praktyce.
Pacjent z konkretnym skierowaniem będzie mógł wyszukać najkrótszy termin wizyty przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP). – System będzie podpowiadał miejsce na podstawie wybranych kryteriów: województwa, miasta, a w przypadku niektórych placówek także konkretnego lekarza. Po zarejestrowaniu, gdyby zwolniło się miejsce, system informowałby pacjenta, jeśli jest następny w kolejce, że ma możliwość odbycia wizyty we wcześniejszym terminie – wyjaśnia prezeska Fundacji My Pacjenci.
Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/zdrowie/wspolna-kolejka-oczekujacych-na-badania-do-szpitala-i-poradni,518912.html
W 2021 r. współpracę z co najmniej jedną instytucją centralną ochrony zdrowia zadeklarowało 47 proc. organizacji uczestniczących w badaniu. Najwięcej organizacji, 38 proc., było zaangażowanych we wspólne działania z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta, z Ministerstwem Zdrowia – ok. 32 proc.
(…) Rada ma przed sobą dwa podstawowe zadania do wykonania. Jednym z nich jest koordynacja współpracy pomiędzy pacjentami a ministrem zdrowia, co oczywiście nie ogranicza innych form współpracy z resortem. (…) Mamy też za sobą trzy spotkania, w których uczestniczyły organizacje nie będące członkami Rady. To owocne rozmowy tym bardziej, że widać, że MZ następnie kontynuuje rozpoczęte na spotkaniach tematy. Drugim zadaniem pozostaje realizacja prekonsultacji w zakresie różnych inicjatyw zgłaszanych przez MZ. Póki co skupialiśmy się głównie na konsultacji już istniejących aktów prawnych, ale wiem, że w przyszłym roku będziemy bardziej iść w kierunku prekonsultacji przy opracowywaniu nowych rozwiązań i pomysłów – wskazała Magdalena Kołodziej, Prezes Fundacji „My Pacjenci”, wiceprzewodnicząca Rady.
Źródło: Puls Medycyny
https://pulsmedycyny.pl/stale-gremium-pacjenckie-w-mz-czy-spelnia-swoje-zadanie-1170253
Ruszyła wyszukiwarka www.opiekapaliatywna.info. Ma ułatwić lekarzom medycyny rodzinnej i pacjentom pokierowanie ciężko chorego pacjenta i jego rodziny do najbliższej instytucji. Projekt jest wspólnym działaniem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Wyszukiwarka jest przejrzysta, a jej obsługa nie powinna sprawić problemu żadnemu użytkownikowi. Wystarczy wpisać miejsce zamieszkania chorego i wyskakuje pełna informacja o jednostkach w okolicy. Wyszukiwane są też pobliskie (alternatywne) placówki, np. w odległości do 40 km od miejsca zamieszkania pacjenta i pokazywane kompletne dane kontaktowe. Co ważne, jest informacja o konsultantach wojewódzkich w dziedzinie opieki paliatywnej. Takiej opiece rocznie w Polsce jest poddanych ok. 100 tys. chorych, z czego ok. 60 proc. pozostaje w opiece domowej.
Więcej na: https://medkurier.pl/ruszyla-wyszukiwarka-www-opiekapaliatywna-info/
System, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego jest systemem bardzo antypacjentocentrycznym. (…) Funkcjonuje w oparciu o to, że trzeba kogoś obarczyć winą, często znaleźć kozła ofiarnego – bo wiemy, że do błędu dochodzi często wskutek wielu różnych zdarzeń, co powoduje, że pacjent wiele miesięcy pozostaje bez tego, co jest z perspektywy pacjenta kluczowe – czyli bez naprawienia szkody, która powstała. Jest to bezapelacyjnie najważniejsze z perspektywy pacjenta, żeby jak najszybciej naprawić szkodę.
Wokół trzech filarów, składających się na system zwiększający bezpieczeństwo leczenia – zarówno z perspektywy pacjenta, jak i lekarza – toczyła się dyskusja podczas konferencji eksperckiej zorganizowanej 3 sierpnia 2022 r. w Naczelnej Izbie Lekarskiej.
Filary systemu, a tym samym filary dyskusji to: wyłączenie lekarzy z odpowiedzialności karnej w sytuacjach zdarzeń niepożądanych, z zachowaniem jej w przypadku rażącego niezachowania staranności, utworzenie funduszu kompensacyjnego oraz rejestru zdarzeń niepożądanych.
W konferencji uczestniczyli: Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej; Ewelina Nazarko-Ludwiczak z Fundacji MY PACJENCI; dr Robert Mołdach, członek Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta, współzałożyciel Instytutu Zdrowia i Demokracji; Stanisław Iwańczak, pełnomocnik dyrektora ds. bezpieczeństwa pacjentów w Katowickim Centrum Onkologii. Konferencję poprowadziła Renata Jeziółkowska, rzecznik prasowa Naczelnej Izby Lekarskiej.
Więcej na: https://medkurier.pl/konferencja-o-no-fault-dyskusja-ekspertow-o-zwiekszeniu-bezpieczenstwa-i-poprawie-jakosci-leczenia/