MEDIA
My w mediach
27 października 2023

Pacjenci chcą partnerskich relacji, lekarzom brakuje czasu

Pacjenci chcą partnerskich relacji, ale na wizyty lekarskie przychodzą nieprzygotowani, nie potrafią udzielić podstawowych informacji o swoim stanie zdrowia. Lekarzom z kolei brakuje czasu na nawiązanie relacji, a nawet na zebranie pełnych informacji o pacjencie czy rzetelnego wywiadu. Czy w takich warunkach da się zbudować system pacjentocentryczny?

 

– Podstawą pacjentocentryzmu jest relacja partnerska – przekonuje Magdalena Kołodziej, prezeska Fundacji MY Pacjenci. Jak podkreśla, w takiej relacji – gdy pacjent jest traktowany podmiotowo, jako osoba biorąca odpowiedzialność za własne zdrowie – chętniej opowie o swoich objawach, lepiej przyjmie rekomendacje i będzie je stosował.

https://cowzdrowiu.pl/

24 października 2023

Szczepienia zasługują na większe „show”

W trakcie pandemii pytaliśmy o stosunek do szczepień osób dorosłych. Deklaracja pozytywnego stosunku była bardzo wysoka, bo blisko 70 proc., i nawet wyższa była w grupach senioralnych.
Zostało to zaniedbane, bo na tym trendzie pozytywnych deklaracji nie zbudowano żadnej komunikacji – powiedziała prezes Fundacji MY Pacjenci, Magdalena Kołodziej. – Mamy za dużo barier systemowych, a za mało edukacji. Pacjent powinien móc uzyskać szczepienie na jednej wizycie, żeby nie musiał krążyć po systemie. Być może warto pomyśleć o zachętach dla pacjentów np. w formie ulg w podatkach? – sugerowała. Podkreśliła, że ogromna odpowiedzialność ciąży na lekarzach rodzinnych, bo to im pacjenci ufają najbardziej.
Jakich zmian potrzebujemy w systemie szczepień ochronnych i czy należy do nich kwestia kalendarza szczepień dla dorosłych? Co jest kluczem do sukcesu, czyli do tego, by wzrastała zarówno świadomość o szczepieniach, jak i chęć do korzystania z nich? O tym dyskutowali eksperci XIX Forum Rynku Zdrowia w Warszawie podczas debaty poświęconej szczepieniom.
 

3 października 2023

Pacjenci o szczepieniach dla dorosłych: inwestycja w zdrowie, która się opłaca

Szczepienia dorosłych kojarzą nam się z zapobieganiem grypie i COVID–19. Niesłusznie. Lista szczepień zalecanych osobom dorosłych jest znacznie dłuższa. Warto się zaszczepić, by uniknąć groźnych powikłań chorób zakaźnych.

Specjaliści od dawna powtarzają, że nie ma tańszej, bezpieczniejszej i ani bardziej efektywnej metody zapobiegania chorobom zakaźnym niż szczepienia. – Szczepić się należy przez całe życie, a okazuje się, że wielu dorosłych Polaków nie zdaje sobie z tego sprawy – podkreśla Magdalena Kołodziej. 

https://zdrowie.wprost.pl/opinie-i-wywiady

2 października 2023

Problem nieodwołanych wizyt lekarskich to koszty dla systemu ochrony zdrowia i wydłużające się kolejki do lekarzy

Jak wynika z badania przeprowadzonego na potrzeby kampanii przez Fundację MY PACJENCI, świadomość skali problemu nieodwołanych wizyt, jest wciąż zbyt mała – 53 proc. badanych szacuję ją na maksymalnie 100 tys. wizyt rocznie, tylko nieco ponad 4 proc. wskazuje na liczbę powyżej 10 mln. Aż 78 proc. badanych uważa jednak, że brak odwoływania wizyt lekarskich przez pacjentów to ważny temat dla sprawnego funkcjonowania ochrony zdrowia. Wśród preferowanych rozwiązań ułatwiających odwołanie wizyty, pacjenci najczęściej wskazują na wiadomości SMS z przychodni z prośbą o potwierdzenie obecności.

Wśród preferowanych rozwiązań ułatwiających odwoływanie wizyt pacjenci najczęściej wskazują na wiadomości SMS przypominające o wizycie z prośbą o jej potwierdzenie z opcją udzielenia informacji zwrotnej “TAK” lub “NIE”Taką opcję kontaktu wybrało aż 92 proc. ankietowanych. W drugiej kolejności wskazywano na SMS z podanym numerem telefonu, pod którym można odwołać wizytę (niemal 79 proc. wskazań). Trzecia najbardziej popularna opcja to telefon z przychodni w celu potwierdzenia wizyty (w tym także realizowany przez chatbota). Na taką opcję wskazało 65 proc. badanych.

https://medicalpress.pl/

12 września 2023

Eksperci dyskutują nad wprowadzeniem kalendarza szczepień dla dorosłych

Polska ma wciąż wiele do nadrobienia w kwestii upowszechnienia szczepień wśród dorosłych — zgodzili się uczestnicy debaty poświęconej profilaktyce pierwotnej podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Eksperci przyznali, że dotychczas wykonana została gigantyczna praca, jeśli chodzi o wyszczepialność dzieci i młodzieży — teraz jednak czas na przekonanie pozostałych grup pacjentów.

Jak wynika z badań Komisji Europejskiej, nawet 80 proc. dorosłych mieszkańców Europy uważa szczepionki za bezpieczną i skuteczną formę profilaktyki. Te wyniki potwierdziła również ankieta dotycząca wagi szczepień ochronnych przygotowana przez Fundację My Pacjenci i Rzecznika Praw Pacjenta w 2021 r., w której aż 70 proc. respondentów zadeklarowało pozytywny stosunek do szczepień dorosłych.

https://zdrowie.pap.pl/szczepienia/

23 czerwca 2023

Fundacja MY PACJENCI nagrodziła projekty wzmacniające pacjentocentryzm

Fundacja MY PACJENCI podczas swojej cyklicznej konferencji po raz pierwszy wręczyła nagrody imienia Ewy Borek.

– Pacjentocentryzm jest mottem przewodnim naszej Fundacji, credo jej założycielki Ewy Borek. Ustanowiliśmy tę nagrodę zarówno po to, by uczcić pamięć Ewy ale także promować działania wspierające pacjentów – przyznaje Magdalena Kołodziej, prezes Fundacji MY PACJENCI.  

https://www.rynekzdrowia.pl/

20 czerwca 2023

Relacja z Gali wręczenia Nagród I Forum Ochrony Zdrowia

Nagroda Orędownika Pacjenta

Uroczystą laudację na cześć laureatki nagrody Orędownika Pacjenta wygłosił ks. dr Arkadiusz Nowak – Przewodniczący Rady Organizacji Pacjentów.

„Laureatka lub laureat to młoda osoba. Osoba która uzyska ten tytuł nie jest obojętna wobec losów pacjenta. Ale chce także wspierać i poprawiać system zdrowia. Osoba, która zostanie zaproszona na scenę łączy autorytet społeczny i specyficzne cechy lidera. Doskonale buduje kompetencje zdrowotne. Jest zaangażowana w pacjentocentryzm. Pacjent zawsze musi być w centrum a na pewno nie w kolejce.”.

Laureatką nagrody została Pani Magdalena Kołodziej – Prezes Zarządu Fundacji My Pacjenci.

Pani Prezes była wyraźnie zaskoczona i wzruszona: „Dziękuję za tę nagrodę, wiele ona dla mnie znaczy. Staram się być orędowniczką pacjentocentryzmu. Kontynuuję ideę św. p. Ewy Borek. Mam nadzieję, że ta nagroda będzie mnie motywować do jeszcze bardziej intensywnej pracy”. 

Nagrodę wręczyli pan Minister Adam Niedzielski oraz pan Wiceminister Piotr Bromber. 

 

Relacja z Gali wręczenia Nagród I Forum Ochrony Zdrowia (19 – 20 czerwca 2023, Pałac Wąsowo)

31 maja 2023

Nawigator pomoże chorym odnaleźć się w systemie ochrony zdrowia

Podczas konferencji Rzecznika Praw Pacjenta został zaprezentowany Nawigator, który powstał jako odpowiedź na potrzeby pacjentów. Ma ułatwić im poruszanie się w skomplikowanym systemie ochrony zdrowia.

Magdalena Kołodziej, Prezes Fundacji My Pacjenci, docenia inicjatywę podzielenia nawigatora na części i prezentowania go w formie infograficznej.

– Social media w dzisiejszych czasach mają ogromną siłę dotarcia, a tam najlepiej sprzedają się infografiki, grafiki i proste komunikaty – to na pewno będzie cennym wsparciem – przyznała. – Osoba, która będzie chciała pogłębić wiedzę, zawsze będzie mogła spojrzeć do szerszego opracowania

https://www.rynekzdrowia.pl

Powołano członków Naczelnej Komisji Bioetycznej ds. Badań Klinicznych

To kolejny krok, by Polska stała się ważnym graczem w dziedzinie badań klinicznych – powiedział minister Niedzielski – powołując członków Naczelnej Komisji Bioetycznej ds. Badań Klinicznych. Podkreślił też, że więcej środków trafi na wprowadzanie innowacyjnych technologii.

 

https://cowzdrowiu.pl

13 kwietnia 2023

Aby e-zdrowie się rozwijało, NFZ musi je premiować

 

Badanie przeprowadzone na 1000 osób przez Fundację My Pacjenci we współpracy z Centrum e-Zdrowia obrazuje bezprecedensowy wzrost akceptacji rozwiązań e-zdrowia w przeciągu ostatnich 3 lat. A to oznacza, że placówki ochrony zdrowia powinny zaktualizować strategię świadczenia usług.

Pandemia niejako wymusiła szybszą akceptację rozwiązań e-zdrowia. Tak jak jednoznacznie pozytywnie przyjęta została społecznie e-recepta, już z poradami realizowanymi masowo przez telefon tak się nie stało.

Jednak niezależnie od indywidualnych doświadczeń, przełamana została na dużą skalę bariera, że lekarz może leczyć poprzez telefon czy połączenie video.

Rozmowa z Magdaleną Kołodziej, Prezes Zarządu Fundacji.

https://blog.osoz.pl/aby-e-zdrowie-sie-rozwijalo-nfz-musi-je-premiowac/ 

Kontakt

Fundacja MY PACJENCI

e-mail: info@mypacjenci.org | tel.fax +48 22 615 57 10
KRS 0000420212 | NIP 9522119578 | REGON 146134960
Numer konta: 74 1030 0019 0109 8503 0005 2582
Dla mediów:Ewelina Nazarko - Ludwiczak
e-mail: ewelina.nazarko-ludwiczak@mypacjenci.org | tel.fax +48 22 691 950 427