MEDIA
My w mediach
29 kwietnia 2019

Roli farmaceutów nie można ograniczać do poradnictwa w aptekach

W czasach narastającego kryzysu dostępności w ochronie zdrowia rola farmaceutów nabiera szczególnego znaczenia i wszelkie działania zmierzające do włączenia ich w opiekę nad pacjentami są z gruntu słuszne – uważa Ewa Borek, prezes Fundacji My Pacjenci, komentując wspólną kampanię wizerunkową Naczelnej Izby Aptekarskiej i Fundacji Aflofarm “Po pierwsze farmaceuta”.

Źródło: Puls Farmacji 
https://pulsfarmacji.pl/4724002,53908,ewa-borek-roli-farmaceutow-nie-mozna-ograniczac-do-poradnictwa-w-aptekach

5 kwietnia 2019

System propacjencki istnieje, czy na razie jest tylko propagandowym hasłem?

Dopóki nie zdefiniujemy pojęcia pacjentocentryzm i mu podobnych (opieka pacjentocentryczna, system skierowany na pacjenta, propacjencki itd.), dopóty będzie ono workiem, do którego wrzucamy wszystko, o czym akurat sądzimy, że dobrze służy pacjentowi. Tyle że takie subiektywne oceny niczego nie wyjaśniają, wprowadzają tylko myślowy zamęt.

 Pod hasłem pacjentocentryzmu próbowano przemycić wiele idei. 

 

http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/System-propacjencki-istnieje-czy-na-razie-jest-tylko-propagandowym-haslem,193608,14.html 

11 marca 2019

Fundacja My Pacjenci pyta GIS: Które placówki medyczne nie spełniają wymogów sanitarnych?

Fundacja My Pacjenci skierowała do GIS pismo z pytaniem o poważne uchybienia w dostosowaniu 164 placówek ochrony zdrowia do wymogów sanitarnych. Fundacja chce poznać listę tych placówek.

Tej informacji nie można ukrywać przed opinią publiczną. Może mieć wpływ na życie i zdrowie pacjentów.

W piśmie do GIS fundacja prosi o przekazanie wykazu 164 placówek służby zdrowia, co do których Inspekcja Sanitarna posiada wiedzę na temat ich niedostosowania do wymogów sanitarnych jakim powinny odpowiadać podmioty wykonujące działalność leczniczą zgodnie z ustawą o działalności leczniczej.

http://www.politykazdrowotna.com/42359,fundacja-my-pacjenci-pyta-gis-ktore-placowki-medyczne-nie-spelniaja-wymogow-sanitarnych

5 marca 2019

Jak poradzić sobie ze zdrowotnym spamem w internecie

Dostęp do lekarzy mamy ograniczony. Z resztą to zrozumiałe i to ogólnoświatowy trend, nie warto z byle wydarzeniem zdrowotnym chodzić do lekarza, skoro można pomóc sobie samemu. Problemem jest jednak dostęp do zweryfikowanej i autoryzowanej wiedzy medycznej. I tu mam wrażenie, że państwo abdykowało w roli podmiotu, który taką informację miałby zapewnić. 

Tymczasem – jak pisaliśmy w naszym raporcie – doświadczenia innych krajów europejskich w zakresie rozwoju nowoczesnych Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (ICT – Information and Communication Technology) wskazują, że są one w stanie poprawić dostęp do informacji, wzmocnić kompetencje zdrowotne i usprawnić działanie systemu ochrony zdrowia. Moim zdaniem dobrym przykładem do naśladowania jest brytyjski portal NHS Choice.

https://www.termedia.pl/mz/Jak-poradzic-sobie-ze-zdrowotnym-spamem-w-internecie,33301.html

23 lutego 2019

Kilogramy cukru na talerzach rujnują zdrowie Polaków

Zawartość cukru w diecie Polaków wziął pod lupę Narodowy Fundusz Zdrowia. Z opublikowanego właśnie raportu wynika, że w ciągu dekady (w latach 2008-2017) przeciętna ilość cukru spożywanego przez każdego z nas wzrosła o 6,1 kg. Rocznie pod różnymi postaciami zjadamy już 44,5 kg tego składnika!

To efekt m.in. mody na dosładzane napoje, po które masowo sięgają zarówno dorośli, jak i dzieci. – Trudno się temu dziwić, bo ich ceny nierzadko są niższe niż zwykłej wody mineralnej, a tego rodzaju produkty są w dodatku szeroko promowane, często przez osoby cieszące się dużą popularnością i autorytetem – komentuje Ewa Borek, prezes Fundacji MY Pacjenci.

Czytaj więcej: https://gazetakrakowska.pl/kilogramy-cukru-na-talerzach-rujnuja-zdrowie-polakow/ar/13911701

21 lutego 2019

Doktor Google będzie miał wreszcie konkurenta w certyfikowanym portalu dla pacjentów?

Aż 89 proc. respondentów badania ankietowego przeprowadzonego wśród osób dzwoniących na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta uważa, że powinien powstać ogólnopolski portal będący źródłem wiedzy o systemie ochrony zdrowia. – Pacjenci z trudem poruszają się w chaosie informacji i nie są w stanie stwierdzić, które z nich są rzetelne – mówi Ewa Borek, prezes Fundacji My Pacjenci.

http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Doktor-Google-bedzie-mial-wreszcie-konkurenta-w-certyfikowanym-portalu-dla-pacjentow,192174,14.html

11 stycznia 2019

System opieki zdrowotnej nie jest dla lekarzy, pielęgniarek, dyrektorów szpitali czy ministra zdrowia

Zakończył się dwuletni projekt dialogu społecznego „Razem dla zdrowia”. Fundacja My Pacjenci stworzyła 10 raportów na wybrane tematy dotyczące obszarów wymagających zmian w ochronie zdrowia. Z jakim zainteresowaniem spotkały się te raporty?

Stworzyliśmy imponujący i cenny materiał, który wskazuje jak powinien wyglądać pacjentocentryczny system i idąca za tym transformacja. Przykre jest to, że nie został on zauważony przez administrację publiczną. Szkoda jest tym większa, że środki unijne, z których został zrealizowany ten projekt, będą środkami niewykorzystanymi optymalnie tak długo, jak wyniki tych raportów nie zostaną wdrożone. Jedynie NFZ zainteresował się raportem dotyczącym systemu informacji w ochronie zdrowia i wykorzystał nasze inspiracje do zbudowania infolinii dla pacjentów.

http://www.medexpress.pl/system-opieki-zdrowotnej-nie-jest-dla-lekarzy-pielegniarek-dyrektorow-szpitali-czy-ministra-zdrowia/72658 

20 grudnia 2018

Projekt Razem dla Zdrowia pokazał, jak powinien wyglądać system pacjentocentryczny

11 warsztatów ogólnopolskich, 10 warsztatów regionalnych, 330 uczestników ze 100 organizacji, 10 badań ankietowych, 200 publikacji, 900 tys. odbiorców kampanii na Facebooku, 9 mln w sieci Google – to bilans trwającego ponad dwa lata projektu społecznego Razem dla Zdrowia. Celem było porozumienie i dialog pomiędzy grupami pacjentów, przedstawicieli zawodów medycznych i decydentów.

http://www.rynekaptek.pl/marketing-i-zarzadzanie/projekt-razem-dla-zdrowia-pokazal-jak-powinien-wygladac-system-pacjentocentryczny,29580.html

18 grudnia 2018

Raporty jak bomby. Podsumowano projekt Razem dla Zdrowia

W poniedziałek 17 grudnia w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej odbyła się konferencja podsumowująca.

11 warsztatów, 10 badań, 10 raportów – to tylko część dorobku projektu „Razem dla Zdrowia”, który przez kilka lat był realizowany przez Fundację My Pacjenci.

W ciągu ostatnich kilku lat w ramach projektu „Razem dla Zdrowia” odbywały się liczne dyskusje dotyczące wielu ważnych zagadnień i obszarów, m.in. praw pacjenta, opieki nad pacjentem onkologicznym, kolejek do świadczeń zdrowotnych czy szeroko rozumianego e-zdrowia.

https://gazetalekarska.pl/?p=45653

11 grudnia 2018

Eksperci i pacjenci apelują o zaniechanie prac nad projektem pilotażu sieci onkologicznej

My, niżej podpisani, apelujemy do Ministra Zdrowia o wstrzymanie prac nad projektem rozporządzenia w sprawie pilotażu sieci onkologicznej. Nieuwzględnienie w toku publicznych konsultacji zasadniczych uwag ekspertów medycznych, organizacji pacjentów, pracodawców oraz związków zawodowych sprawia, że wdrożenie rozwiązania w obecnej formie stanowi zagrożenie dla funkcjonowania i rozwoju systemu opieki onkologicznej w Polsce.

http://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Eksperci-i-pacjenci-apeluja-o-zaniechanie-prac-nad-projektem-pilotazu-sieci-onkologicznej,190205,1013.html

Kontakt

Fundacja MY PACJENCI

e-mail: info@mypacjenci.org | tel.fax +48 22 615 57 10
KRS 0000420212 | NIP 9522119578 | REGON 146134960
Numer konta: 74 1030 0019 0109 8503 0005 2582
Dla mediów:Ewelina Nazarko - Ludwiczak
e-mail: ewelina.nazarko-ludwiczak@mypacjenci.org | tel.fax +48 22 691 950 427