MEDIA
My w mediach
27 stycznia 2022

Portret Polaka po dwóch latach epidemii

Zdaniem prof. Bolesława Samolińskiego zbudowaliśmy w Polsce całkiem dobry system opieki nad pacjentami covidowymi, mocno zaniedbując leczenie innych chorób. W walce z koronawirusem politycy kierują się swoimi poglądami, a nie wiedzą – mówi ekspert komentując wyniki badania „Portret Polaka po dwóch latach epidemii”.

Wśród najbardziej negatywnych skutków pandemii Polacy biorący udział w badaniu, przeprowadzonym przez Fundację My Pacjenci, wymieniają: gorszy dostęp do leczenia i diagnostyki innych chorób niż COVID-19 (75,7 proc. wskazań); wydłużenie kolejek na planowane leczenie i zabiegi (50,8 proc.); wydłużenie kolejek do lekarzy specjalistów (47,6 proc.).

Pandemia najbardziej uderzyła w starsze osoby

Jak podkreślała Magdalena Kołodziej, im osoba biorąca udział badaniu jest starsza, tym rzadziej niż przed pandemią korzysta z opieki zdrowotnej. Dotyczy to aż 50,2 proc. osób po 60. roku życia. – Ten wynik zaskakuje, gdyż wydawałoby się, że właśnie starsze osoby w czasie pandemii wymagają częstszego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia – wskazała prezes Kołodziej.

https://www.rynekzdrowia.pl/

5 stycznia 2022

Krótsze życie Polaków. Zatrważające dane o skutkach pandemii

Oczekiwana długość życia skróciła się w Polsce o dwa lata w stosunku do prognoz z 2019 roku. To jeden z najgorszych wyników na świecie. Co gorsza, tak jak wiele państw w 2021 r. radziło sobie z pandemią już lepiej niż w 2020 r., tak w Polsce nadal było dramatycznie – wynika z niemieckich badań, które niebawem zostaną opublikowane.

Dług zdrowotny miał być odrabiany, ale oprócz programu „Profilaktyka 40 Plus”, który nie odniósł sukcesu, nic się nie dzieje. Pojawiają się za to kolejne fale pandemii, które maksymalnie obciążają system ochrony zdrowia i jego pracowników. 

Powinna zostać stworzona znaczna liczba programów aktywizujących do leczenia i badania się. Tych jednak nie ma.

https://wiadomosci.wp.pl/ 

29 października 2021

Nowy zespół opracuje zasady współpracy Ministerstwa Zdrowia z organizacjami pacjentów

W Dz.U. MZ opublikowano Zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 października 2021 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania projektu strategii współpracy Ministerstwa Zdrowia z organizacjami pacjentów.

Członkiem Zespołu została Prezes Magdalena Kołodziej.

https://www.medexpress.pl/

20 października 2021

Jak zwiększyć dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej?

Zniesienie limitów wizyt do specjalisty niewiele zmieniło w kwestii dostępności do tych wizyt, ponieważ mamy braki kadrowe. Aby to zmienić, trzeba podjąć wiele dodatkowych działań i poprawić funkcjonowanie całego systemu ochrony zdrowia. Oprócz zniesienia limitów potrzebna jest poprawa wyceny świadczeń i wzmocnienie rozwiązań cyfrowych, takich jak rejestracja on line czy przypominanie o wizycie – mówiła Magdalena Kołodziej. 

Z badań, które prowadzimy, wynika, że 90 procent pacjentów oczekuje, aby wizyta u specjalisty odbyła się w ciągu miesiąca, a gdy ten czas się wydłuża, na przykład wynosi 3 miesiące, pacjenci decydują się na wizyty komercyjne. W związku z tym ponad 80 procent pacjentów jako główny problem podaje wysokie wydatki ponoszone na prywatne konsultacje – dodała. 

Jak zwiększyć dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej?

14 września 2021

„Telemedycyna w czasie pandemii jest błogosławieństwem”. Rząd szykuje duże zmiany dla pacjentów.

Rozwiązania telemedycyny wspierają proces leczenia pacjenta

Zdaniem Magdaleny Kołodziej, prezes Fundacji My Pacjenci, rozwiązania telemedycyny znalazły w odczuciu pacjentów swoje miejsce w systemie. 

Brak możliwości decydowania o tym, w jakiej formie ma się odbyć wizyta, jest cofaniem medycyny do średniowiecza.

https://www.medonet.pl/

13 września 2021

#DobraTelemedycyna – ogłoszono deklarację na rzecz standardu opieki telemedycznej

21 organizacji pacjenckich, medycznych i pracodawców podpisało deklarację w celu wypracowania środowiskowego standardu opieki telemedycznej. Deklaracji towarzyszy apel o dialog i nieograniczanie dostępu pacjentów do świadczeń telemedycznych. Sygnatariusze podkreślają, że zależy im na stałej poprawie jakości telemedycyny, prawie pacjenta do wyboru świadczenia oraz edukacji zdrowotnej społeczeństwa.

#DobraTelemedycyna – ogłoszono deklarację na rzecz standardu opieki telemedycznej

7 września 2021

Jakość w ochronie zdrowia będzie priorytetem

Perspektywa pacjenta

Magdalena Kołodziej z Fundacji MY Pacjenci  zwróciła uwagę, że  aby zagwarantować komfort leczonym, warto zaprosić organizacje pacjenckie do tworzenia narzędzi, które będą go oceniać. – Nie mogą to być tylko ankiety internetowe, bo nie wszyscy mogą z tego korzystać, ale również takie na papierze. Trzeba też umożliwić odniesienie się świadczeniodawcom do ocen pacjentów i dać możliwość wypełniającym ankiety do skomentowania tych odniesień- tak, by narzędzie to było w pewnym sensie interaktywne – proponowała. Dodała, że pacjenci powinni też brać udział w tworzeniu standardów. Jej zdaniem, ustawa musi objąć również opiekę specjalistyczną i podstawową opiekę zdrowotną.

https://cowzdrowiu.pl/

23 sierpnia 2021

Leki 75 plus: Długa historia prostego błędu

Dla większości seniorów realizacja recepty to duże obciążenie finansowe. Na liście darmowych leków „S” znajdują się te stosowane w chorobach przewlekłych, wśród nich m.in. leki kardiologiczne czy diabetologiczne. Wykazy są stale rozszerzane o nowe medykamenty. Recepty dla seniorów mogą wystawiać lekarze POZ. W lipcu 2020 r. specjaliści mieli zyskać takie uprawnienia. Dopisanie lekarzy AOS do listy uprawnionych do wystawiania recept 75+, nie spowodowało, że mogli oni faktycznie przepisywać darmowe leki seniorom. 

https://www.medexpress.pl/

23 czerwca 2021

Internetowe Konto Pacjenta zmieni się w e-rejestrację

Do końca roku Ministerstwo Zdrowia chce uruchomić możliwość rejestrowania się na wizyty do specjalistów przez Internetowe Konto Pacjenta. Na początku dostępni będą: kardiolodzy, endokrynolodzy, ortopedzi i neurolodzy. Przez IKP będzie można też zamówić e-receptę u lekarza rodzinnego. Zdaniem ekspertów to dobry kierunek, pod warunkiem, że pacjent nie będzie musiał sam wyszukiwać właściwej placówki.

(…)
Bardzo wyczekiwanym rozwiązaniem jest możliwość zapisu na wizytę online oraz system informowania o zbliżającej się wizycie – ocenia Magdalena Kołodziej, prezes Fundacji My Pacjenci. – To na pewno bardzo ułatwi proces rejestracji, odciąży system tradycyjny, pozwoli zmniejszyć liczbę niewykorzystanych przez pacjentów wizyt, nie odwoływanych wcześniej z powodu problemu z dodzwonieniem się do placówki lub przez zapomnienie o wizycie umawianej wiele miesięcy wcześniej – podkreśla prezes Kołodziej. Zwraca jednak uwagę, że dostęp do świadczeń medycznych nie może być możliwy tylko przez IKP, bo takie podejście pogłębia nierówności w zdrowiu i wyklucza osoby mniej sprawne cyfrowo, ale nie tylko. Prezes Kołodziej przypomina, że przez nieprzemyślaną i niedokończoną cyfryzację specjaliści wciąż nie mogą wypisywać osobom 75 plus bezpłatnych recept.

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/zdrowie/ikp-jakie-nowe-funlcjonalnosci,508975.html

 

12 maja 2021

Co powinno się znaleźć w planie odbudowy zdrowia Polaków

Ministerstwo Zdrowia zapowiada stopniowy powrót systemu ochrony zdrowia do leczenia chorób innych niż #covid19. Wyniki badania Fundacji MY PACJENCI wskazują najpilniejsze potrzeby i oczekiwania społeczeństwa w tym obszarze, także w odniesieniu do planu odbudowy zdrowia Polaków.

„Bardzo niski odsetek wskazań w kategorii – zgłosiłem się do placówki medycznej w celu rozpoczęcia kolejnego etapu leczenia wskazuje na to, jak bardzo dostęp do leczenia jest w pandemii utrudniony, każda możliwość przywrócenia w miarę normalnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia jest bezcenna i kluczowa, efekty tego zamknięcia są już widoczne w statystykach zgonów ostatnich miesięcy, ale w perspektywie długofalowej będziemy obserwowali je co najmniej przez kilka najbliższych lat” – komentuje Magdalena Kołodziej, Prezes Fundacji MY PACJENCI.

https://www.isbzdrowie.pl/2021/05/fundacja-my-pacjenci-co-powinno-sie-znalezc-w-planie-odbudowy-zdrowia-polakow/ 

Kontakt

Fundacja MY PACJENCI

e-mail: info@mypacjenci.org | tel.fax +48 22 615 57 10
KRS 0000420212 | NIP 9522119578 | REGON 146134960
Numer konta: 74 1030 0019 0109 8503 0005 2582
Dla mediów:Ewelina Nazarko - Ludwiczak
e-mail: ewelina.nazarko-ludwiczak@mypacjenci.org | tel.fax +48 22 691 950 427