Fundacja My Pacjenci pozyskała dane z NFZ,[1] które wskazują, że liczba wykonanych kolonoskopii
w analogicznych okresach roku 2019 i 2020 zmniejszyła się aż o 36 %. Wykonano o 60 % mniej średnich i endoskopowych zabiegów przewodu pokarmowego w warunkach szpitalnych.
Pandemia spowodowała spadek dostępności do diagnostyki i leczenia pacjentów z rakiem jelita grubego. Istnieje ryzyko, że diagnozy nowych przypadków tego raka będą opóźnione i więcej pacjentów zostanie zdiagnozowanych w późniejszym stadium choroby.
Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet (po raku płuca) oraz trzecim u mężczyzn (po raku prostaty i po raku płuca). Ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wzrasta z wiekiem. Liczba nowych zachorowań na raka jelita grubego w Polsce wynosi około 19 tys. rocznie.
Kolonoskopię można wykonać w pandemii, pacjenci nie zawsze o tym wiedzą.
Z informacji z różnych regionów kraju wynika, że kolonoskopie są dostępne i można je wykonywać, więc częściowo za tak duży spadek odpowiada brak informacji i świadomości pacjentów, że badanie jest możliwe do wykonania. Fundacja obawia się, że wzorem innych obszarów medycyny – pacjenci obawiają się korzystania z ochrony zdrowia w pandemii, nie mają wiedzy praktycznej – czy wymagany jest test na covid-19, czy nie itd. Dodatkowo w przypadku kolonoskopii dochodzi obawa pacjenta czy badanie będzie wykonane w znieczuleniu, czy nie – w mniejszych ośrodkach ambulatoryjnych, wykonuje się zwykle kolonoskopie bez znieczulenia.
Nie działa sprawnie system informacji o kolejce, podawane są nieaktualne dane. Fundacja wystąpiła w połowie listopada do NFZ, zwracając uwagę, na podstawie otrzymanych danych oraz własnych obserwacji, na potrzebę działań informacyjnych oraz koordynacyjnych – tak, by zwiększyć ilość wykonywanych badań. W odpowiedzi otrzymanej w dniu 25.01.2021 NFZ odpowiedział Fundacji że „wszystkie propozycje działań zmierzających do zwiększenia wolumenu wykonywanych badań muszą być wyważone, tak, aby nie powodowały nadmiernego diagnozowania pacjentów”. W 2020 roku umarło najwięcej Polaków od czasów II Wojny Światowej, wszelkie działania Fundacji nie mają na celu generowania nadmiarowych badań tylko umożliwienie pacjentom diagnostyki i leczenia chorób innych niż covid-19.
Aktualnie najczęściej powtarzającymi się problemami w tym obszarze medycyny są:
APEL do PACJENTÓW
Pacjencie:
Jeśli jesteś w trakcie leczenia, czy diagnostyki choroby przewlekłej – nie przerywaj ich. Nie bagatelizuj objawów . Nie odkładaj leczenia na później. Jeśli czujesz się źle:
INFORMACJA PRASOWA KOLONOSKOPIA dane NFZ z komentarzem Fundacji 04022021