O FUNDACJI
Aktualności

Wyniki pierwszego badania dot. opieki koordynowanej

Data publikacji: 11 października 2024

W dniu 11 października 2024 r. na konferencji prasowej zaprezentowaliśmy wyniki pierwszego w Polsce badania opinii pacjentów objętych opieką koordynowaną w podstawowej opiece zdrowotnej.

Po zaprezentowaniu wyników badania odbyła się dyskusja na temat aktualnego poziomu realizacji, bieżących wyzwań w tym modelu opieki oraz przyszłości opieki koordynowanej.

Prelegenci:

Magdalena Kołodziej, Prezes, Fundacja MY PACJENCI
Jakub Adamski, Rzecznik Praw Pacjenta
Aleksander Biesiada, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej
Michał Dzięgielewski, Ministerstwo Zdrowia
Jakub Karaszewski, Narodowy Fundusz Zdrowia
Filip Pawliczak, Naczelna Izba Lekarska
Tomasz Zieliński, Porozumienie Zielonogórskie
Paweł Żuk, Stowarzyszenie IFIC Polska

 


Opieka koordynowana w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) to model opieki nad pacjentem, który zakłada, że w POZ odbywa się koordynacja całego procesu leczenia pacjenta: od diagnostyki w celu postawienia rozpoznania, przez diagnostykę specjalistyczną pozwalającą na monitorowanie leczenia pacjenta, a przede wszystkim ustalenie planu leczenia i prowadzenie farmakoterapii, edukacji oraz w razie potrzeby konsultacje dietetyczne a także konsultacje innych specjalistów z dziedzin odpowiadających chorobom pacjenta. Wszystko to ma doprowadzić pacjenta do poprawy stanu zdrowia. To jedna z największych zmian w podstawowej opiece zdrowotnej od czasu jej pojawienia się w polskim systemie ochrony zdrowia.


Opieka koordynowana wprowadzona została w październiku 2022 r. jako model opieki obejmujący pacjentów z chorobami z zakresu kardiologii, diabetologii, endokrynologii, pulmonologii a rok później również nefrologii.


Fundacja My Pacjenci jako pierwsza organizacja pacjencka dostrzegła i doceniła ten model opieki i przyznała w 2023 r. nagrodę
im. Ewy Borek „Lider Pacjentocentryzmu” Zespołowi ds. wdrożenia opieki koordynowanej w POZ pod przewodnictwem Pani Profesor Agnieszki Mastalerz-Migas, konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej. Uznajemy tą formę opieki za najbardziej korzystną dla pacjentów.


Niniejszy raport jest wynikiem współpracy Fundacji My Pacjenci, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Porozumienia
Zielonogórskiego, Stowarzyszenia IFIC Polska oraz Związku Pracodawców Opieki Integrowanej Opartej na Wartości (SPOIWO) –
pasjonatów i promotorów nowego modelu opieki nad pacjentem chorym przewlekle jakim jest opieka koordynowana realizowana w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Raport przedstawia wyniki badania ankietowego dotyczącego opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ).
Ogólny odbiór opieki koordynowanej wśród pacjentów jest bardzo pozytywny, co znajduje odzwierciedlenie w wysokim wskaźniku
zadowolenia z usług medycznych i opieki zdrowotnej. Kluczowe wnioski wskazują na poprawę dostępności do specjalistów, lepszą organizację wizyt oraz skuteczniejszą komunikację między pacjentami a personelem medycznym.


Respondenci zwracają uwagę na szybszy dostęp do specjalistycznych konsultacji oraz efektywniejsze wykorzystanie badań
diagnostycznych. Integracja usług oraz wsparcie koordynatora w przychodniach są wysoko oceniane. Pacjenci czują się bezpieczniej
i lepiej poinformowani o stanie swojego zdrowia, co znacząco poprawia ich doświadczenia związane z leczeniem.
Mimo pozytywnych opinii, raport ujawnia pewne obszary wymagające poprawy, takie jak brak odpowiedniego wsparcia psychologicznego, niskie zaangażowanie w porady dietetyczne oraz ograniczony dostęp do dodatkowych usług w niektórych placówkach. W odpowiedzi na te problemy pacjenci sugerują rozszerzenie zakresu usług o opiekę rehabilitacyjną i psychologiczną, co mogłoby jeszcze bardziej podnieść jakość oferowanej opieki.


Raport podkreśla również rolę indywidualnego podejścia do pacjenta oraz znaczenie komunikacji w procesie leczenia. Pacjenci
doceniają personalizację opieki oraz wsparcie, które otrzymują od personelu medycznego, co skutkuje wysokim poziomem satysfakcji i chęcią polecenia programu opieki koordynowanej innym.
Badanie jednoznacznie ukazuje skuteczność opieki koordynowanej w POZ oraz wskazuje na konkretne rekomendacje, które mogą
przyczynić się do dalszego doskonalenia tego modelu opieki zdrowotnej.

 

Raport dostępny na naszej stronie w sekcji: RAPORTY

 

Opieka koordynowana w POZ – ocena pacjentów – wyniki pierwszego badania opinii

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI:

Trwa Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach...

Fundacja MY PACJENCI nagrodziła za PACJENTOCENTRYZ...

Kontakt

Fundacja MY PACJENCI

e-mail: info@mypacjenci.org | tel.fax +48 22 615 57 10
KRS 0000420212 | NIP 9522119578 | REGON 146134960
Numer konta: 74 1030 0019 0109 8503 0005 2582
Dla mediów:Ewelina Nazarko - Ludwiczak
e-mail: ewelina.nazarko-ludwiczak@mypacjenci.org | tel.fax +48 22 691 950 427