Organizacje pacjentów zrzeszone w Radzie Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta zwróciły się z apelem do Ministra Zdrowia o zniesienie limitów do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Epidemia COVID-19 jest źródłem licznych problemów w zakresie prawidłowego i służącego pacjentom systemu ochrony zdrowia, trwa już ponad rok a pacjenci w zdecydowanej większości zgłaszają, że napotykają poważne trudności w dostępie do świadczeń medycznych i badań diagnostycznych. Ta dysfunkcjonalność powiększa dług zdrowotny, a w perspektywie indywidualnej ma często dramatyczne konsekwencje.
Według publicznie dostępnych informacji, liczba świadczeń z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w 2020 r. spadła rok do roku nawet o jedną trzecią. Jest to poważane zagrożenie dla pacjentów wymagających diagnozy oraz kontynuacji leczenia chorób przewlekłych. Przywrócenie dostępności świadczeń na tym poziomie referencyjnym ochrony zdrowia może mieć również największy pozytywny wpływ na sytuację zdrowotną Polaków.
Z badania przeprowadzonego na reprezentatywnej próbie osób na zlecenie Fundacji MY Pacjenci wynika, że 73,1 proc. respondentów oczekuje zniesienia limitów na usługi specjalistyczne.[i]
Z tego względu organizacje apelują o jak najszybsze zniesienie limitów do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, najlepiej połączone ze zmianą taryfikacji świadczeń w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i wprowadzeniem pełnych pakietów diagnostycznych, umożliwiających postawienie diagnozy po pierwszej wizycie.
POPIERAJĄCY:
[i] „System ochrony zdrowia po roku pandemii” – wyniki reprezentatywnego badania zrealizowanego na próbie 1000 osób metodą wywiadów telefonicznych, luty 2021r., https://mypacjenci.org/raporty-i-stanowiska/
NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI: