Mijają właśnie dwa lata od wprowadzenia w pierwszych przychodniach jednej z najważniejszych reform w ochronie zdrowia w ostatnich dekadach: opieki koordynowanej. Jej cel był jasny: umożliwienie pacjentom kompleksowego leczenia w POZ, prowadzonego przez zaufany personel medyczny i specjalnego koordynatora. Najnowsze badanie przeprowadzone przez Fundację MY PACJENCI pokazuje, że program spełnia pokładane w nim nadzieje.
Prezydium Rady Organizacji Pacjentów zostało wybrane w głosowaniu, każda z organizacji oddała jeden głos, a sam proces głosowania trwał od 12 do 30 czerwca. W sumie oddano 78 głosów, dzięki którym wyłoniono prezydium, w skład którego weszli:
Rzecznik Praw Pacjenta powołał prezydium Rady Organizacji Pacjentów
Wiele osób wychodzi z założenia, że szczepienia są zarezerwowane wyłącznie dla najmłodszych, a dorośli nie muszą już przyjmować preparatów ochronnych. Takie myślenie to duży błąd. Szczepienia są bowiem ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej nie tylko w dzieciństwie, ale również w całym późniejszym życiu.
Szczepienia odgrywają ważną rolę w zapobieganiu różnego rodzaju chorobom. Przypomina o tym Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI. Organizacje stworzyły kalendarz szczepień dla dorosłych, który w przystępnej formie prezentuje wszystkie najważniejsze informacje dotyczące szczepień ochronnych.
Rusza kampania „ZMIERZ SIĘ” zainicjowana przez Koalicję „Zmierz się z osteoporozą”. Jest to inicjatywa łącząca przedstawicieli różnych środowisk w celu zwrócenia uwagi opinii publicznej na konieczność edukacji polskiego społeczeństwa w zakresie osteoporozy i jej konsekwencji. ZMIERZ SIĘ – PROSTE BADANIE MOŻE URATOWAĆ PRZED OSTEOPOROZĄ Osteoporoza dotyka 2,1 mln Polaków po 50. roku życia, z czego 1,7 mln to kobiety. Z szacunkowych danych wynika, że u niemal 1 na 3 kobiety i 1 na 5 mężczyzn po 70. roku życia wystąpi złamanie osteoporotyczne. Rok po złamaniu szyjki kości udowej, 82 proc. pacjentów utraci samodzielność, zaś 20 proc. umrze. By zmienić te statystyki potrzebna jest edukacja społeczeństwa. Właśnie w tym celu powstała Koalicja „Zmierz się z osteoporozą” – by prowadzić działania edukacyjne i promować zachowania zmierzające do poprawy sytuacji zdrowotnej osób, u których występuje ryzyko osteoporozy.
Okres świąt to dla wielu osób czas spotkań rodzinnych. To także moment, kiedy przypada szczyt wirusowych zakażeń dróg oddechowych. Przed niektórymi można się ustrzec dzięki szczepieniom, ale te większość z nas kojarzy tylko z dzieciństwem, podczas gdy szczepić się mogą i powinni także dorośli, a szczególnie seniorzy. To właśnie oni, zwłaszcza gdy mają choroby współistniejące, są w grupie szczególnego ryzyka, jeżeli chodzi o wirus RSV. Zamiast wyłącznie życzyć im zdrowia, warto też porozmawiać o profilaktyce, jaką są m.in. szczepienia.
O kampanii #ODWOLUJE #NIEBLOKUJE słyszał prawie co drugi ankietowany, wynika z badania przeprowadzonego na potrzeby akcji pod koniec września 2023 r. By dotrzeć do kolejnych, ale też utrwalać we wszystkich dobre postawy, w ramach II edycji przyjęto Kartę Dobrych Praktyk dla Pacjentów.
Kluczowym elementem II edycji kampanii było wypracowanie Karty Dobrych Praktyk dla Pacjentów. Jak mówiła podczas konferencji Magdalena Kołodziej z Fundacji MY Pacjenci, karta ta zawiera szereg konkretnych wytycznych i wskazówek dla każdego pacjenta, dzięki czemu jest świetnym sposobem na podniesienie społecznej świadomości o znaczeniu odwoływania wizyt.
Zazwyczaj o tym, że dorośli także potrzebują szczepień, przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy szpital odmawia wykonania konkretnego zabiegu bez ich uzupełnienia lub dopada nas zapomniana choroba zakaźna. Niewątpliwie profesjonalny kalendarz szczepień dla dorosłych, uwzględniający aktualne zalecenia, będzie narzędziem pomocnym dla wielu osób.
„W odpowiedzi na potrzeby społeczne i dążenie do wsparcia profilaktyki zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.”
Kalendarz ma przystępną formę. Bardzo przypomina rozwiązania, które znamy z kalendarzy dla dzieci.
Pacjenci chcą partnerskich relacji, ale na wizyty lekarskie przychodzą nieprzygotowani, nie potrafią udzielić podstawowych informacji o swoim stanie zdrowia. Lekarzom z kolei brakuje czasu na nawiązanie relacji, a nawet na zebranie pełnych informacji o pacjencie czy rzetelnego wywiadu. Czy w takich warunkach da się zbudować system pacjentocentryczny?
– Podstawą pacjentocentryzmu jest relacja partnerska – przekonuje Magdalena Kołodziej, prezeska Fundacji MY Pacjenci. Jak podkreśla, w takiej relacji – gdy pacjent jest traktowany podmiotowo, jako osoba biorąca odpowiedzialność za własne zdrowie – chętniej opowie o swoich objawach, lepiej przyjmie rekomendacje i będzie je stosował.
Szczepienia dorosłych kojarzą nam się z zapobieganiem grypie i COVID–19. Niesłusznie. Lista szczepień zalecanych osobom dorosłych jest znacznie dłuższa. Warto się zaszczepić, by uniknąć groźnych powikłań chorób zakaźnych.
Specjaliści od dawna powtarzają, że nie ma tańszej, bezpieczniejszej i ani bardziej efektywnej metody zapobiegania chorobom zakaźnym niż szczepienia. – Szczepić się należy przez całe życie, a okazuje się, że wielu dorosłych Polaków nie zdaje sobie z tego sprawy – podkreśla Magdalena Kołodziej.