Fundacja MY PACJENCI, wraz z grupą innych organizacji pacjenckich oraz przedstawicielami ruchu Głodni Zmian, poparła projekt wprowadzenia podatku od cukru dodawanego do żywności. Rozwiązanie to było zgłaszane przesz Fundację ok. 2 lata temu jako rekomendowane, wskazując jednocześnie na potrzebę dalszych, efektywnych działań w zakresie edukacji żywieniowej i poradnictwa dietetycznego.
Organizacje pacjentów i blogerzy wspólnie wystosowali Apel do Premiera Mateusza Morawieckiego o potraktowanie propozycji wprowadzenia podatku cukrowego oraz innych rozwiązań służących profilaktyce otyłości jako projektu priorytowego.
TREŚĆ APELU
Warszawa, 5 lutego 2020 r.
Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów
w imieniu środowiska organizacji pacjentów uprzejmie dziękujemy za skierowanie do prac parlamentarnych projektu ustawy o podatku cukrowym. Wobec epidemii otyłości w Polsce, popieramy plan Ministerstwa Zdrowia inicjujący kompleksowe działania zmierzające do ograniczenia jednego z największych zagrożeń dla zdrowia i życia milionów Polaków. Wszelkie opóźnienie we wprowadzaniu rozwiązań może skutkować bezpowrotnymi stratami, których nie będziemy w stanie odrobić poprzez medycynę naprawczą.
Problem nadmiernej masy ciała w naszym społeczeństwie staje się coraz bardziej poważny i niebezpieczny. Według różnych szacunków, nadwaga i otyłość dotykają co najmniej połowy dorosłej populacji Polski. Udowodniono wpływ otyłości i nadwagi na rozwój wielu schorzeń, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, niewydolność serca, niektóre typy nowotworów, choroba zwyrodnieniowa stawów oraz wiele innych chorób, z którymi zmagają się dzisiaj nasi rodacy.
Wydatki na leczenie chorób związanych z otyłością, stanowią znaczącą część wydatków w ochronie zdrowia. Otyłość i nadwaga dotykają dzieci w wieku szkolnym, a nawet przedszkolnym. Już co piąte dziecko z pierwszych klas szkoły podstawowej ma nadmierną masę ciała. Badania wskazują, że 75% spośród tych dzieci, ukończy szkołę z nadwagą lub otyłością. Dowody naukowe wskazują na potrzebę jak najszybszego wprowadzenia działań prewencyjnych wśród dzieci, młodzieży i ich rodziców. Zgodnie z opiniami specjalistów, spożycie słodzonych napojów i przekąsek są głównymi czynnikami odpowiedzialnymi za wzrost masy ciała u dzieci, co uzasadnia wprowadzenie opłaty cukrowej.
Z otwartością podchodzimy do inicjatywy rządu, który ma szansę na kompleksowe rozwiązanie profilaktyki nadwagi oraz otyłości. Podatek cukrowy jest pierwszym niezbędnym elementem tego programu. Jego uzupełnienie przez uporządkowanie kształcenia z zakresu nauk o zdrowiu w szkołach oraz wprowadzenie porady dietetycznej dla dzieci w wieku 0-6 na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej stanowią wielką szansę dla podjęcia walki z jedną z największych epidemii naszych czasów.
Szybkie przyjęcie projektu ustawy oraz skierowanie go do prac parlamentarnych uznajemy za niezbędne. Liczymy, że zarówno w Sejmie, jak i Senacie zostanie nadany projektowi status priorytetowy, co umożliwi sprawne przeprowadzenie prac legislacyjnych. Deklarujemy z naszej strony uczestnictwo w pracach przedstawiciela sygnatariuszy niniejszego apelu.
Apelujemy również do wszystkich interesariuszy systemu ochrony zdrowia o poparcie naszego apelu, a przede wszystkim – przedłożonego projektu ustawy. Nasz wspólny wysiłek jest warunkiem koniecznym poprawy stanu zdrowia Polaków. Prosimy o wsparcie działań w zakresie przeciwdziałania epidemii otyłości w Polsce.
Do wiadomości:
Lista organizacji wspierających (w kolejności alfabetycznej) *:
*lista na dzień 05.02.2020, pełna lista wsparcia uzupełniana będzie na bieżąco i umieszczana na stronie www.mypacjenci.org
Lista blogerów wpierających (ruch Głodni Zmian)
NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI: